REHBERLİK HİKAYESİ

2018-04-02 15:28:00

REHBERLİK HİKAYESİ

Deneyimlerime göre en iyi rehberliği emekli tarih hocaları yapmaktadır. Böyle bir rehber sayesinde Yunanistan tarihi hakkında oldukça ilginç bilgilere sahip olmuştum.

Antalya'da 1997 yılında düzenlenen Dünya Ormancılık Kongresine üç görevle katılmıştım. Pazar günü oturumlar yapılmadığı için vakit geçirecek bir etkinlik bulmak amacıyla Cam Piramide gittim.

Yol kenarında üzerinde "Bey Dağları Sahil Milli Parkı" yazan üç otobüs duruyordu. Birisine girip oturdum.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden katılan yabancılar da otobüslere biniyordu. Bir süre sonra bir kişi otobüse girdi ve bilet sormaya başladı. Kalkıp inmeyi düşündüm. Adam yanıma gelince "orman teşkilatından " dedim , beni geçip devam etti.

Yola koyulduk, rehberimiz Milli Park hakkında çeşitli bilgiler veriyordu. Bir süre sonra mevcut bilgiler bittiğinden sıkıntı çekmeye başladı. "Orman Bakanlığı bilgi vermek için görevli gönderecekti , ama kimse gelmedi" dedi. "Ben Orman Bakanlığındanım, devam edebilirim" dedim.

Milli Parkın orman ve yaban hayatı ile ilgili konularında bilgiler verdim, soruları cevaplandırdım.

Mola verdiğimiz yerde bir kahve almak için kuyruğa girdim. Fiyat oldukça bizim standartların üzerinde. Sıra bana gelince "Türklere de mi aynı fiyat?" dedim. "Rehber misin?" sordu. "Evet" dedim. "Rehberlerden ücret almıyoruz" dedi.

Tekrar otobüslere binerken, bizim otobüsün rehberi geldi. " Abi sen diğer otobüslere de giderek aynı bilgileri verebilirsen iyi olur dedi.

Ve de öyle yaptık. Umarım yararı olmuştur.

 

0
0
0
Yorum Yaz