$ MI DOLMAZ MI?-1 ve 2

2016-11-24 11:55:00

$ MI DOLMAZ MI?

 

Önceleri çekirdek ve parlak taşları para olarak kullandık, aldatıldık. Sonra kıymetli madenleri kullanalım dedik, çalındı kayboldu. Daha sonra paralarımızı bankerlere emanete bırakıp yerine kâğıt para aldık, yine kazıklanan biz olduk.

ABD 1944 de param sağlam olsun dedi, 1 doları 0,88867 gram altına eşitledi. Diğer devletler de bu sisteme bağlandı. Ancak, zamanla altın stoklarının bu sistemle eridiğini gören ABD, 1971 yılında itibari para değeri sistemine geçilmesi hususunda diğer ülkeleri ikna etti.

1944 ü temel alırsak bu gün 1 doların değeri 115 bin TL. olması gerekirken 3.40 TL. dir. Yani bankerlere emanet edilen altın para gibi kâğıda dönüşmüştür.

Kafasına göre karşılıksız dolar basıp diğer ülkelerin ürünlerini sömüren ABD’nin dolar stokları diğer ülkelerde (özellikle Çin’de) birikmiştir. ABD’nin bu durumdan kurtulmak için yeni bir para çıkararak dolar borçlarından kurtulmayı planladığı dillendirilmektedir.

Böyle bir durumda daha güvenilir bir para temeli arayışı meşru bir istek olmakla birlikte, bunu dillendirmek cesaret isteyen bir davranıştır.

Olur mu? Dolar mı?

Zaman her şeyi çözer.

  

0
0
0
Yorum Yaz