BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİĞE BULAŞTIM

2016-06-09 08:49:00

BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİĞE BULAŞTIM

Yıl 1987 ofisimde çalışırken Personel Dairesi Başkanlığından aradılar. “İspanya’nın Zaragoza kentinde (Seracılık ve Kurak Bölge Bitkileri) konulu bir toplantı var, makamca senin katılman uygun görüldü, hazırlıklarını yap katıl” dediler.

Kısa bir süre var, toplantıya boş gitmek yakışmaz, bir tebliğ hazırlayayım diyip kütüphaneye geçtim. Hiç bilgim olmayan Türkiye seracılığının durumu hakkında birkaç sayfa yazdım, sonunu da bir şekilde Türkiye’nin kurak bölgeleri hakkında biraz bilgi vererek bağlarım diye düşünürken yeniden aradılar Başkanlıktan.

Yanlış anlama varmış, farklı bir konu olan seracılık toplantısına bir ziraat mühendisi görevlendirilmiş, benim katılacağım toplantının konusu ise sadece kurak bölge bitkileriymiş.

Yeterli zaman kalmadığı için artık yeni bir tebliğ hazırlamaktan vazgeçtim.

Toplantıya katıldım. Gelen diğer ülke temsilcileri tebliğlerini sunuyordu. Örneğin; falan bitkinin hayvan beslemede besin değerleri ile ilgili çalışma, falanca bitkinin erozyon önleme etkileri, feşmekan bitkinin tıbbi ve aromatik özellikleri gibi.

Tüm tebliğleri dinledim, tebliğlerin birer örneğini topladım, dönüşte değerlendirmek üzere çok büyük olmayan seyahat çantama doldurdum.

Kapanışta katılımcı ülke temsilcilerine konuşma yapmak üzere sırayla söz verildi.

Bana sıra gelince, ilk etapta benim ve amirlerimin katılan herkese ayrı ayrı selamlarını sundum. İkinci etapta Türkiye’nin kurak bölgeleri hakkında kısa bilgi verdim. Son olarak da sunulan tebliğler için teşekkürlerimizi ve bu konularda Türkiye’de de çalışmalarımızı ilerletmeye ve işbirliğine istekli olduğumuzu belirterek bitirdim.

Yıl 1994 Milli Parklarda koordinasyon şubesinde görevliyim. Zaman zaman biyolojik çeşitlilik konusunda Bakanlıkça Genel Müdürlüğün görüşleri soruluyor. Görevim gereği, daire başkanlıklarından görüşlerini toplatıp, birleştirerek Bakanlığa bildirmem gerekiyor. Ama maalesef ilgili daire başkanlıklarından dişe dokunur bir görüş gelmediğinden kendim çeşitli kaynakları araştırarak bir görüş oluşturmam ve Genel Müdürlüğü mahcubiyetten kurtarmam gerekiyor.

Bazen dert yanıyorum amirime; Genel Müdürlüğümüz biyolojik çeşitliliği korumakla görevli olduğu halde konuyla ilgili görüşü olmaması hiç hoş değil diye.

Bir gün çağırdı. Tesadüfen bir toplantıya katıldım ve orada biyolojik çeşitliliğin ne olduğunu öğrendim, sana da anlatayım dedi ve anlattı. Böylece ben de öğrendim ve başkalarına sormadan genel müdürlük görüşü oluşturmaya yetecek kadar bulaşmış oldum biyolojik çeşitliliğe.

Yıl 1997 yeni gelen Amerikalı bir danışmana koruma alanlarımız hakkında bilgi veriyorum. Duvarda bir korunan alanlar haritası var. Harita ile ilgili bir takım görüşme sonrası sordu; Koruma alanlarınız neden genellikle sahil kesimlerinde. İç Anadolu ve Doğu bölgelerinizde neden çok az?.

Türkiye’de koruma alanları ile ilgili çalışmaların orman teşkilatı tarafından başlatıldığı, sahil kesimlerinde iklim bakımından ormancılık ve ağaç çeşitliliğinin yoğun olduğu, arazilerinin kullanma yetkisinin orman teşkilatında olduğu ve turizm baskıları gibi sebeplerle böyle bir tablonun ortaya çıktığını söyledim. İyi ama bazen kırsal kesimler biyolojik çeşitlilik bakımından daha önemli özelliklere sahip olmaktadır, bence en azından sembolik de olsa daha fazla kırsal doğa koruma alanlarına sahip olmanız gerekir dedi, haklı olarak.

Ben de inşallah ileride daha fazla olacaktır diye geçiştirdim.

Bugün ilgili haritaya internetten bir baktım, bazı ilaveler var ama eskisine göre fazla bir fark göremedim. Yalnız teşkilatta bizim zamanımızdakinde daha fazla kişinin biyolojik çeşitliliğe bulaşmış olduğunu biliyorum en azından.

        

 

 

 

0
0
0
Yorum Yaz