AVCILIK VE HAKSIZLIK ÜZERİNE

2015-07-27 14:59:00

AVCILIK VE HAKSIZLIK ÜZERİNE

 

1977 yılında Yedek Subay Levazım Okulu eğitimimizde Van’dan yeni gelmiş olan yarbay bir hocamız vardı. Bir gün biraz dert yandı o günkü şartlarla ilgili olarak.

 

 “İstanbul’da geçim sıkıntısı çekiyorum, Van’da hiç olmazsa av imkânları vardı”  dedi.

 

Devam etti;

 

Bir gün yine av yaparken iki İran askerine rastladım.

-     Ne arıyorsunuz buralarda? diye sordum.

-         Komutanım burası İran, 15 kilometre sınırdan uzaktasınız dediler.

 

Başka bir Albay hocamız vardı. Bir gün bir gözü morarmış olarak gelmişti.

-         Hayrola komutan, geçmiş olsun, gözünü bir yere mi çarptın? diye sorduk.

 

Anlattı;

 

 “Sivil kıyafetle arabamı bir yere park ettim. Adamın biri geldi park ücreti istedi. Burasının park yeri olmadığını, kısa bir işimin olduğunu, albay olduğumu ve haraç vermeyeceğimi söyledim. Adam dinlemedi, sonuç böyle oldu. Ama merak etmeyin onun durumu benden daha kötü”.

 

Gelelim esas konumuza. Bilindiği üzere askeri yasak bölgelerde bazı olumsuz şartlar olsa bile genellikle biyolojik çeşitlilik ve yaban hayatı herkese açık bölgelerden daha iyi korunabilmektedir. Her yerin askeri yasak bölge ilan edilmesi mümkün olmadığı için yaban hayatının korunması ve devamlılığı görevini orman teşkilatları sürdürmektedir. Tabi av meraklılarının ve tüm insanların da belirlenen kurallara uyması önem arz etmektedir.

 

Yaban hayatının bilimsel esaslara göre ve yeterli imkânlarla korunabilmesi halinde avcı albaylarımızın İran sınırlarını geçmesine ihtiyaç olmayacaktır.

 

Konunun haksızlık boyutu:

 

Bilindiği üzere bazıları pirzolalarını kemirirken hayvan hakları gerekçesiyle avcılığa topyekün karşı çıkmaktadır. Bu anlayışı insanın mide yapısı ve doğal ekolojik denge reddeder.

 

İsviçre’de aşırı koruma tedbirleri sebebiyle ceylan popülâsyonunun orman doğal dengesini tehdit ettiğini yerinde görmüştük.

 

(MAİDE SURESİ / 94)

Sizden kim onu kasıtlı olarak (taammüden) öldürürse, cezası, hayvandan öldürdüğünün bir benzeridir. 

 

0
0
0
Yorum Yaz